کانی بل کوتاهترین رودخانه جهان

Img_0110در دل رشته کوه های زاگروس و  در غرب ایران چشمه ای از دل کوه می جوشد که پیدایش آن به 60 میلیون سال قبل می رسد.این چشمه که در محل و زبان کردی به نام کانی بل معروف است نام خود را از خدای آب بابلیان باستان که بل نام داشته گرفته است.(بل در واژه یونانی یعنی خدای آبها) .آبدهی این چشمه سه هزار لیتر درثانیه و پس از طی نمودن 15 متر به رودخانه سیروان می ریزد.در حال حاضر کوتاهترین رودخانه ی جهان که به ثبت رسیده است رودخانه دی ریور (D River) است که طول آن 37 متر و در شهر لینکن سیتی در ایالات اورگان امریکاست حال با توجه به مشخصات رودخانه کانی بل می توان آن را کوچکترین رودخانه جهان نامید و ثبت جهانی نمود.آب این چشمه از لحاظ کیفی در زمره بهترین آبهای معدنی دنیا بوده و یکی از پرآب ترین چشمه های غرب ایران است.در اطراف این چشمه سه واحد تولید آب معدنی،یک مزرعه پرورش ماهیان سردآبی و یک آسیاب قدیمی قرار دارد که با آب این چشمه تامین می شوند.در دو کیلومتری این چشمه روستای تاریخی و گردشگری هجیج قرار دارد. این روستای تاریخی که آخرین روستای استان کرمانشاه در شهر مرزی نوسود می باشد دارای 180 خانوار است و یکی از معروفترین روستاهای پلکانی است. تمام خانه های هجیج از سنگ و اغلب به صورت خشکه چین و پلکانی ساخته شده به گونه ای که پشت بام هر خانه حیاط خانه دیگری است.

اما این روزها خبر خوشی از این روستا و چشمه کانی بل به گوش نمی رسد.سه سال پیش با شروع ساخت سد داریان بر روی رودخانه سیروان خواب اهالی هجیج و چشمه بل آشفته گشته است.با ساخت این سد چشمه کانی بل برای همیشه در زیر دریاچه این سد مدفون می گردد و قسمتی از روستای هجیج و چند روستای اطراف آن به زیرآب می روند و سد داریان آنها را از هویت تاریخیشان و علاقه فولادین به سرزمین مادریشان جدا می کند.

هدف از سد داریان تامین انرژی برق آبی و تامین آب کشاورزی می باشد در حالیکه در ایران با توجه به اینکه نزدیک به 90 درصد خاکش سالیانه بیش از 300 روز آفتابی دارد هزاران کیلووات انرژی خورشیدی در حال هدر رفت می باشد و با توجه به اینکه کمبود آب شرب در اینده به صورت یکی از چالش های بزرگ جوامع بشری به ویژه در مناطق خشک خاورمیانه در خواهد امد. در این صورت آب چشمه بل به عنوان یک منبع ارزشمند به شمار خواهد رفت که شاید ارزش آن بیش از ارزش نفت خواهد بود.

 بیایم در حفظ این کوچکترین رودخانه جهان تلاش کنیم

Speak Your Mind

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.